niedziela, 15 maja 2016

"Zwodnicza miłość", "Drogie Maleństwo" - Julie Cohen

(10/2016) "Zwodnicza miłość" Julie Cohen (Wydawnictwo FILIA, Poznań 2016)


Miejsce i czas:
miasteczko w hrabstwie Oxfordshire, Londyn i Nowy Jork, czasy współczesne

W skrócie:
Felicity Bloom (autorka książek dla dzieci), od roku żona Quinna Wickham, zaczyna odczuwać zapach plumerii, który budzi w niej wspomnienie sprzed 10 lat, uczucia miłość do Ewana McKillan... Czy miłość to tylko chemiczna reakcja zachodząca w mózgu?

Cytaty z książki:
"Z oglądaniem starych zdjęć wiąże się pewne niebezpieczeństwo. Z jednej strony są to po prostu kawałki papieru, utrwalone wspomnienia. Nie mogą działać, nie mogą zranić cię na nowo. Wszystko, co znajduje się w tym pudle, jest skończone, dokonane. Z drugiej strony, kiedy się je otworzy, trudno będzie nie obejrzeć wszystkiego. Trudno jest zapomnieć o tym, czego nie chce się pamiętać, nie żałować pewnych wyborów. Nawet radosne zdjęcia są niebezpieczne, jeśli uchwycone na nich szczęście już minęło." (s. 84)
"Nie ma nic tak denerwującego jak mężczyzna odmawiający traktowania poważnie twoich uczuć i obarczający winą za nie tajemniczą kobiecą chemię, jakby kobiety były z natury nierozumne. Jakby umysł kobiety nie był niczym więcej niż luźno połączoną wiązką impulsów elektrycznych, które rozpraszają się przy najmniejszym fizycznym bodźcu." (s. 138)
"Miłość zawsze jest chorobą, prawda? Czasem przychodzi z zewnątrz, jak wirus, lub z wewnątrz, jak rak. Zmienia w tobie wszystko. Jest chwilowa lub permanentna. Nie da się jej pozbyć, nie powodując większych szkód." (s. 198)
"Miłość nie jest jednym doskonałym momentem, powiewem zapachu, spojrzeniem. [...] Może każdy szczęśliwy związek jest równocześnie czyimś złamanym sercem, i tyle." (s. 310) 
(11/2016) "Drogie Maleństwo" Julie Cohen (Wydawnictwo FILIA, Poznań 2014)


Miejsce i czas:
Wielka Brytania, czasy współczesne

W skrócie:
Claire (nauczycielka muzyki) i Ben Lawrence (architekt) od 6 lat bezskutecznie starają się o dziecko. Gdy Claire rezygnuje ze starań, Romily Summer (dr entomologii, matka siedmioletniej Mariposy i przyjaciółka Bena) proponuje, że urodzi im dziecko...

Cytaty z książki:
"- Ciąża nie oznacza zmiany tożsamości. A to, że ktoś w niej nie jest, wcale nie oznacza, że przestał istnieć." (s. 221)
"- Pomyśl o sobie [...]. Dziecko pozostaje nim tylko przez pewien czas. Później dorasta, wyprowadza się z domu i oczywiście chcesz, żeby tak się stało, ale zostajesz wtedy sama ze sobą. [...] Dziecko nie jest rozwiązanie. Ono nie ma cię uszczęśliwić. Będziesz przy nim bardzo zajęta, ale to nie to samo, co szczęśliwa. Powinnaś go pragnąć tak po prostu, a nie z poczucia konieczności czy obowiązku. Widziałam, jak ciężko walczyłaś przez wszystkie te lata, zapominając o dobrych rzeczach, które cię w życiu spotkały." (s. 395)

1 komentarz: